X
    Kategorie Iran

24 godziny w Yazd

Yazd? Co to jest i gdzie to jest?

Yazd to półmilionowe miasto położone na pustyni w centralnym Iranie. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc wśród turystów – oczywiście turystów irańskich, bo tych z za granicy praktycznie nie widać. Historia osady sięga 3000 lat wstecz. Ze względu na ekstremalny, pustynny klimat i odizolowanie od innych aglomeracji, Yazd nie został zniszczony podczas licznych wojen, dzięki temu zachował swój dawny układ architektoniczny. Wąskie uliczki wyznaczone wysokimi murami domów zbudowanych z gliny i piasku tworzą trudny do ogarnięcia labirynt, w którym turysta szybko gubi orientację. Łatwo jednak określić swoje położenie z dachu jakiekolwiek domu, co może być ciekawą przygodą podczas pobytu. Miejscowi są przyzwyczajeni do takich zachowań i często sami zapraszają na dach! My zostaliśmy zaproszeni na dach szkoły koranicznej…

A teraz dokąd?
Dwie różne kołatki, żeby nie było gafy! Kobieta otwiera drzwi tylko kobiecie.
 
Prostokątna konstrukcja na horyzoncie to badgir czyli klimatyzacja z przed 3000 lat
 

Z uwagi na pustynne uwarunkowania terenu i brak wody w najbliższej okolicy, w mieście już w czasach starożytnych rozwinęła się prawdopodobnie największa na świecie siatka podziemnej instalacji wodnej zwana kanatem. Dzięki starożytnym budowniczym miasto ciągle zaopatrywane jest w wodę źródlaną, która płynie prosto z gór.

W latach islamizacji Yazd był schronieniem dla osób wyznających zaratusztranizm (często określanych, jako czczcicieli ognia) i ciągle jest jednym z głównych ośrodków tej religii. Pomimo tego faktu dzisiaj w Yazd, tak jak w całym kraju dominuje Islam, a przypominają o tym miedzy innymi wznoszące się na kilkadziesiąt metrów nad miastem, bogato zdobione minarety, a także spotykane na każdym kroku kobiety w czadorach…

40 stopni C to dla nas za dużo…

W Yazd początkowo chcieliśmy spędzić kilka dni, ale bardzo wysoka temperatura powietrza szybko zredukowała nasze plany do zaledwie 24-godzinnego pobytu. Podczas tej krótkiej wizyty wszystko, co zobaczyliśmy i zrobiliśmy było dziełem przypadku, włączając w to transport …

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Zdjęcia

Widok z dachu szkoły koranicznej
 
W meczecie :)
 
Ciągle szkoła koraniczna. Zaproszeni do rozmowy, przyglądamy się misternej opracy mozaikarza...
 
Oto jego plan!
 
Pamiątkowe zdjęcie z dziewczynkami spotkanymi na ulicy
 
One nam pistacje, a my im mentosy.
 
Przedszkole? :)
 
 
Po zmroku zajadaliśmy się chlebem w piekarni, który dostalismy już w progu:)
 
Meczet Amir Chakmak