Plaże na Lofotach

Każda plaża na Lofotach jest inna i każda zapiera dech w piersiach. W zimie plaże są zupełnie puste, surowe, czasem wydają się groźne, dodatkowo dramaturgii dodają prawie zawsze sąsiadujące z nimi góry, ośnieżone szczyty. Nieopisaną przyjemność sprawiało nam spacerowanie wzdłuż brzegu, wsłuchiwanie się w szum fal, uciekanie przed nimi, rysowanie po mokrym piasku i wpatrywanie się w siną dal…

Plaża Kvalvika na wyspie Moskenesøya
Kvalvika to jedna z najpiękniejszych plaż na Lofotach. Jest surowa, otoczona z trzech stron górami, nie można do niej dojechać samochodem. Przejście przez przełęcz było dla nas wyzwaniem, ale nie pokonał nas ani porywisty wiatr, ani padający śnieg/grad, ani oblodzone strome zbocza góry. Gdy już dotarliśmy do plaży spędziliśmy na niej 3 dni. 3 niezapomniane dni…

Powrotu nadszedł czas.

Widok z drugiej strony przełęczy. Gdzieś tam czeka na nas samochód.

Plaża Unstad na wyspie Vestvågøya
To typowe, że na wyspach pogoda zmienia się bardzo szybko. Na tej plaży obserwowaliśmy prawdziwy teatr pogodowy. Ciekawe było obserwowanie ściany deszczu, która szybko przesuwała się w naszą stronę. Gdy była już tuż tuż wskoczyliśmy do samochodu :) Po kilku minutach wyszło słońce. Nie na długo bo opady powracały jeszcze kilkukrotnie.

Plaża Utakleiv na wyspie Vestvågøya
Na tę plaże przyjechaliśmy obejrzeć zachód słońca. Dla odmiany nie byliśmy na niej sami, było jeszcze kilku fotografów, którzy rozstawili swój sprzęt na skałach tuż nad wodą. Niestety zachód słońca wszyscy obejrzeliśmy z samochodów, bo właśnie wtedy oberwała się nad nami chmura (znowu!)

Widok Glasshyta, po drodze do Vikten na wyspie Flakstadøya
Jedno z piękniejszych miejsc widokowych, jakie udało nam się odwiedzić. Bezkresna przestrzeń, ośnieżone szczyty, pachnące morzem powietrze, uderzające o skały fale i … malutcy my.

Plaża przy wjeździe do wioski rybackiej Nusfjord na wyspie Flakstadøya
Mała plaża z sympatycznym widokiem, tuż obok stoją stelaże na których niebawem będą suszyć się dorsze/bądź tylko głowy dorszy, ale o tym w kolejnym poście.

Plaża Ramberg, przy miasteczku Ramberg na wyspie Flakstadøya
Kolejna długa, piaszczysta plaża. Wspaniała. Niektórzy mówią, że najpiękniejsza na Lofotach. Nazwę przyjęła od wioski do której dochodzi od południa.