Brazylia – informacje praktyczne

Brazylia to największy kraj Ameryki Południowej. Jest tam kilka stref klimatycznych, 7000 km linii brzegowej, ogromne metropolie no i zachwycająca przyroda.

Komu spodoba się Brazylia? Tym, którzy lubią podróżować wygodnie, którzy cenią sobie usługi na wysokim poziomie, którzy lubią mieć zaplanowaną z góry trasę (lub niekoniecznie, ale wtedy robi się naprawdę drogo, np. loty wewnątrz kraju), którym deszcz niestraszny (większość kraju porasta las deszczowy, stąd opady nie są rzadkością. Są też sezony kiedy opady są mniej intensywne), ale przede wszystkim Brazylia spodoba się miłośnikom przyrody.

Kilka faktów i mitów o Brazylii:

1. Jest drogim krajem do podróżowania – FAKT
Przykładowe ceny:
– obiad w restauracji dla 2 osób od 100zł
– obiad w restauracji typu jedzenie na wagę od 50zł/kg
– narodowy drink Caipirinia od 10zł :)
– butelka wody 4zł/1.5l
– bilety wstępu: Park Foz de Iguazu 65zł, Głowa Cukru (Sugarloaf) w Rio 75zł/os, Figura Jezusa w Rio 75zł/os
– 15 minutowy lot helikopterem nad wodospadami Iguazu 120usd
– noclegi z airbnb od 90zł/2os pokój, w Rio od 200zł/2os pokój
– loty wewnątrz kraju, trasa Rio-Foz de Iguazu oraz Foz de Iguazu-Sao Paulo. Każdy odcinek kosztował 300zł, bilety kupione z co najmniej 1-miesięcznym wyprzedzeniem. Rezerwacje robiliśmy bezpośrednio na stronach przewoźników, w portugalskiej wersji językowej. W innych językach jest drożej!!!

2. Po angielsku dogadasz się z każdym – MIT
Najbardziej popularnym językiem obcym jest hiszpański, język angielski niestety zna niewielu, bardzo niewielu Brazylijczyków.

3. Może być niebezpiecznie – FAKT, ale…
Wiele razy mówiono nam na miejscu, żeby nie nosić drogiej biżuterii (spotkaliśmy parę z Polski, która w pierwszym dniu straciła niepostrzeżenie złoty łańcuszek), żeby nie afiszować się z aparatem czy telefonem komórkowym (zrobić zdjęcie i schować do plecaka), żeby wieczorami nie spacerować z gotówką czy paszportem. Dotyczy to głównie Rio i Sao Paulo, ale też niektórych mniejszych miejscowości. Natomiast warto też zachować rozsądek… W dużym kraju pełnym nierówności społecznych przestępczość jest nieunikniona. A więc należy zachować czujność, ale nie popadać w paranoję: ogromna większość turystów nie doświadcza żadnych niebezpiecznych sytuacji.

4. Brazylijczycy są kawoszami – MIT
W kraju, który znany jest z uprawy kawy, spacerując deptakiem wzdłuż Copacabany, jednej z najbardziej znanych plaż na świecie, nie mogliśmy znaleźć baru, który miałby w ofercie kawę! W końcu udało się! Hura! Mieliśmy do wyboru aż 2 rodzaje kawy: kawę czarną lub kawę z mlekiem kandyzowanym! Potem okazało się, że praktycznie cała świeża kawa eksportowana jest do Europy, a ta którą piliśmy prawdopodobnie przypłynęła z powrotem z Włoch!

5. Jest dużo turystów z Europy – MIT
W Foz de Iguazu poznaliśmy chłopaka, który pracował w parku. Powiedział nam, że najwięcej odwiedzających (ok. 90%) przyjeżdża z Brazylii, podczas gdy z innych krajów Ameryki Południowej i USA+Kanady+Europy po 5%.