Kinneret czyli Jezioro Galilejskie

Jezioro Galilejskie znajduje się w Dolnej Galilei, na północy Izraela i Palestyny. Swoją popularność zawdzięcza bibli, gdzie stanowi tło do wielu ważnych wydarzeń z życia Chrystusa. Podczas jednego z weekendów w Izraelu wybraliśmy się na wycieczkę dookoła jeziora. Oto kilka odwiedzonych miejsc.

Kafarnaum to starożytna, żydowska wioska rybacka, która według bibli była domem dla apostołów: Piotra, Andrzeja, Jakuba, Jana i Mateusza (celnika z Kafarnaum). Sam Jezus dokonał tam kilku uzdrowień i nauczał w lokalnej synagodze. Na podwalinach tej synagogi w V wieku wybudowano Synagogę Białą, która pomimo licznych trzęsień ziemi przetrwała do dzisiaj i codziennie odwiedzana jest przez turystów z całego świata. W Kafarnaum oprócz zobaczenia synagogi i domu św. Piotra, można pomedytować nad jeziorem…

Widok na jezioro z Góry Ośmiu Błogosławieństw.

Tabga to miejsce leżące u podnóży Góry Ośmiu Błogosławieństw, znane z cudownego rozmnożenia chleba i ryb. Wg ewangelii to właśnie tam przyniesiono Jezusowi 5 bochenków i dwie ryby, a on je pobłogosławił i kazał rozdać zgromadzonemu nad jeziorem tłumowi. Gdy wszyscy się posilili, a było tam 5 tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci, zebrano resztki chleba do 12 koszy.

Tyberiada to największe miasto nad jeziorem, centrum administracyjne regionu Dolnej Galilei. Wzdłuż brzegu jeziora ciągnie się deptak, gdzie kupić można pamiątki z okolicy oraz zjeść grillowaną rybę św. Piotra czyli tilapię. Ci którzy marzą o rejsie po owianym legendą jeziorze tutaj spełnią swoje marzenia… przy brzegu przycumowanych jest kilka drewnianych stateczków, które odpływają co jakiś czas.

My w ostatniej chwili załapaliśmy się na rejs z grupa Tajwańczyków, dla których przez pewien czas byliśmy nielana atrakcją, na co wskazywałaby ilość zrobionych nam zdjęć:)

Nie tak dawno temu, bo w 1986 roku, gdy z powodu suszy w rejonie, wody jeziora opadły do najniższego poziomu od lat, rybacy z okolic Kibbutza Ginnosar dokonali niebywałego odkrycia. Przy zachodnim brzegu jeziora odnaleźli zagrzebaną w mule łódź, która jak podano po wnikliwych badaniach archeologicznych używana była 2000 lat temu.

Wiele czasu uplynęło na czyszczeniu i konserwacji rozkładającego się drewna, do czego zużyto ponad 30 ton chemikaliów! Dzisiaj nad brzegiem jeziora, kilkanaście kilometrów na północ od Tyberiady znajduje się niewielkie muzeum (Yigal Allon muzeum), gdzie po krótkiej projekcji filmowej na temat najnowszej historii łodzi, można zobaczyć wspaniały eksponat.