Dzisiaj w Betlejem…

Którędy do Betlejem?

Betlejem leży 10 km na południe od Jerozolimy. Można się do niego dostać autobusem numer 21 lub 24, który odjeżdża z dworca autobusowego przy Bramie Damasceńskiej w Jerozolimie. Podróż trwa około 20-30 minut, w zależności od korków w Jerozolimie oraz kolejki przy stanowiskach kontrolnych (check points), gdzie żołnierze izraelscy sprawdzają paszporty i pojazdy.

Nie słuchaj innych… jedź

Przed przyjazdem spotkałam się z opinią, że w Betlejem nie ma nic ciekawego i nie warto tracić na nie czasu. Nic bardziej mylnego! Pewnie większość osób, które tutaj przyjeżdżają to pielgrzymi, zaliczający Jerozolimę i Betlejem w jeden dzień, poświęcając temu drugiemu 30 minut, podczas których mają czas jedynie na to by zajrzeć do Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Jeżeli planujecie podróż do Betlejem, zaplanujcie ją lepiej. Na starym mieście jest sporo interesujących zakamarków, a ludzie, których spotkacie zostaną w Waszej pamięci na długo… Są gościnni, uprzejmi i pomocni Gdy zapytasz jak dojść w jakieś miejsce, to Cię tam zaprowadzą, jak wejdziesz do meczetu to przywitają jak w domu i opowiedzą kilka ciekawostek, jak wejdziesz do sklepu to zapytają czy byłeś już na dachu i widziałaś panoramę miasta.

Tak zwane hajlajty:

Po prawej stronie od meczetu Omar znajduje się informacja turystyczna, do której warto zajrzeć. Mają tam pewnie z 10 turystów dziennie oraz praktyczne mapki okolicy, a przy okazji służą dobrą radą. Co warto zobaczyć:

• Bazylika Narodzenia Pańskiego

Główne wejście do bazyliki
Główne wejście do bazyliki
 

• Meczet Omar (wyznawcy innych religii, są bardzo mile widziani)

Przed bazyliką jest choinka i meczet :)
Przed bazyliką jest choinka i meczet :)
 

• Owocowy oraz pchli targ za meczetem Omar

warzywnego :)
warzywnego :)
Jeszcze gorące...
Jeszcze gorące...
 
Pchli targ obok...
Pchli targ obok...
 

• Małe fabryczki produkujące pamiątki z drzewa oliwnego na ulicy Groty Mlecznej (Milk Grotto st)

Różaniec not made in China
Różaniec not made in China
 

• Muzeum Betlejem (na parterze można kupić wyszywane ręcznie, tradycyjnym haftem krzyżykowym pamiątki)

• Spacer drogą gwiezdną (Star rd), przy której znajdują się szkoły, kolejne muzea i miejsca kultu

• Mur Separacyjny (Apartheid Wall) na obrzeżach miasta, a na nim graffiti Banksy’ego (nam niestety nie udało się zobaczyć większości murali – gdy przechodziliśmy przez cmentarz muzułmański w stronę obozu dla uchodźców Ayda, wzdłuż którego ciągnie się mur, zaczęły się zamieszki. Palestyńczycy wyrzucali race w kierunku muru i wieży, na której byli żołnierze izraelscy, a Ci odpłacali się tym samym lub gumowymi kulami z karabinów. My by dostać się pod mur z kolejnymi graffiti musielibyśmy przejść przez ‘pole walki’. Zrezygnowaliśmy)

Mur ciągnie się przez 700 km
Mur ciągnie się przez 700 km
 
 
To nie petardy noworoczne...
To nie petardy noworoczne...
 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!